Cyrylica: Alfabet Rosyjski i Jego Historia

Cyrylica to jeden z najważniejszych alfabetów na świecie, głównie znanym z zastosowania w języku rosyjskim. Jest to system pisma oparty na literach greckiego alfabetu, który został dostosowany i rozwinięty na potrzeby języka starosłowiańskiego. W tym artykule przedstawimy pełny alfabet cyrylicy z polskimi odpowiednikami, a także przyjrzymy się historii i obszarom jej użycia.

Historia Cyrylicy

Cyrylica została stworzona przez świętych Cyryla i Metodego, dwóch mnichów bizantyjskich, w IX wieku. Ci bracia-misjonarze podróżowali na tereny dzisiejszej Bułgarii i Słowacji, gdzie ich celem było przekształcenie liturgii chrześcijańskiej na języki słowiańskie i stworzenie systemu pisma dla tych języków. Cyrylica była rezultatem tych wysiłków.

Alfabet Cyrylicy z Polskimi Odpowiednikami

Poniżej znajduje się pełny alfabet cyrylicy wraz z polskimi odpowiednikami:

 1. А – A
 2. Б – B
 3. В – W
 4. Г – G
 5. Д – D
 6. Е – Je
 7. Ё – Jo
 8. Ж – Ż
 9. З – Z
 10. И – I
 11. Й – J
 12. К – K
 13. Л – Ł
 14. М – M
 15. Н – N
 16. О – O
 17. П – P
 18. Р – R
 19. С – S
 20. Т – T
 21. У – U
 22. Ф – F
 23. Х – Ch
 24. Ц – C
 25. Ч – Cz
 26. Ш – Sz
 27. Щ – Szcz
 28. Ъ – Twardy znak
 29. Ы – Y
 30. Ь – Miękki znak
 31. Э – E
 32. Ю – Ju
 33. Я – Ja

Warto zaznaczyć, że w języku rosyjskim istnieje 33 litery w alfabecie cyrylicy, które reprezentują różne dźwięki i fonemy.

Obszary Użycia Cyrylicy

 1. Rosja: Cyrylica jest oficjalnym alfabetem Rosji i jest używana do zapisywania języka rosyjskiego, który jest najczęściej mówionym językiem w kraju.
 2. Ukraina: Cyrylica jest również używana w Ukrainie, ale głównie na wschodnich obszarach kraju. Jednak wprowadzono tam również alfabet łaciński jako alternatywny system pisma.
 3. Białoruś: Język białoruski jest zapisywany alfabetem cyrylicy. Istnieje jednak ruch na rzecz zmiany na alfabet łaciński.
 4. Bułgaria: Bułgaria używa swojej wersji cyrylicy, która jest podobna do rosyjskiej, ale z nieznacznymi różnicami w literach i wymowie.
 5. Serbia: W Serbii cyrylica jest jednym z dwóch oficjalnych alfabetów, obok alfabetu łacińskiego.
 6. Macedonia Północna: Również w Macedonii używa się cyrylicy, choć z pewnymi odmiennymi literami i oznaczeniami niż w innych krajach.

Podsumowanie

Cyrylica to jeden z najważniejszych alfabetów na świecie, używany głównie do zapisywania języka rosyjskiego, ale także wielu innych języków słowiańskich. Jej historia sięga IX wieku, kiedy to została stworzona przez świętych Cyryla i Metodego. Dzięki swojej roli w kształtowaniu kultury i języka wielu narodów, cyrylica jest dziedzictwem kulturowym o ogromnym znaczeniu.