Apostille to nic innego jak urzędowe potwierdzenie dokumentu.

Kiedy potrzebuję apostille?

Apostille będzie nam potrzebne zawsze, gdy będziemy potrzebować zaświadczenie o legalności danego dokumentu wydawanego przez organy danego państwa. Dzięki Konwencji Haskiej procedura jest bardzo uproszczona. Konwencja Haska zniosła wymóg legalizacji dokumentów i obejmuje 115 państw w tym Polskę. Dzięki temu legalizacja dokumentu jest zniesiona wówczas, gdy konkretny dokument danego państwa ma swój odpowiednik w innym państwie.
Zgodnie z zapisami Konwencji uznawane są dokumenty wydane przez urzędnika państwowego lub sądowego takie jak akty notarialne, dokumenty administracyjne czy tym podobne.
W jaki sposób więc poświadczyć autentyczność dokumentów? Wystarczy dołączyć do danego dokumentu apostille, czyli urzędowe poświadczenie autentyczności dokumentu.

Kto wydaje apostille?

W większości państw europejskich organem wydającym apostille jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ministerstwo zaś, aby ułatwić i przyspieszyć procedurę powierza wydawanie apostille urzędom lub sądom.
Jak długo będę czekać na apostille? Jeśli dostarczysz dokumenty osobiście będziesz mógł odebrać apostille jeszcze tego samego dnia. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli dostarczysz więcej niż 10 dokumentów. Jeśli nie zależy Ci na czasie, możesz również wypełnić formularz dostępny na stronie urzędu lub też wziąć pełnomocnika, który w Twoim imieniu stawi się w urzędzie.

Koszt wydania apostille nie jest wysoki. Każdy dokument kosztuje 60 zł. W Polsce istnieje możliwość korespondencyjnego załatwienia formalności. Oznacza to, że nawet przebywając za granicą możesz potwierdzić autentyczność dokumentów. Pamiętaj jednak, aby wysłać komplet dokumentów. Za komplet uważa się: list przewodni, dokumenty, adres zwrotny, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej (może być to np. potwierdzenie przelewu wykonanego poprzez bankowość elektroniczną a nawet potwierdzenie nadania przelewu poprzez jednostkę pocztową.)
Dane do przelewu:
Odbiorca: Urząd m.st. Warszawy, Dzielnica Śródmieście, ul. Nowogrodzka 43,
Numer rachunku: 60 1030 1508 0000 0005 5001 0038,
Dla płatności z zagranicy:
SWIFT CODE: CITIPLPX,
IBAN: PL60 1030 1508 0000 0005 5001 0038.
Tytułem: opłata skarbowa za wydanie apostille

Dokumenty należy wysłać na jeden z adresów:

Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa

Referat ds. Legalizacji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Al. Szucha 21, 00-580 Warszawa

Mamy nadzieję, że te informacje będą dla Ciebie przydatne. Jeśli natomiast będziesz potrzebować tłumaczenie dokumentów z apostille jesteśmy do Twojej dyspozycji. Chętnie wykonamy dla Ciebie potrzebne tłumaczenie przysięgłe. Skan wyślemy mailem a oryginał na terenie Polski pocztą gratis! Koszt wysyłki do Niemiec to niewielka dopłata, jedynie 16 zł netto.

Najczęściej wykonywane tłumaczenia z apostille dotyczą języka angielskiego i niemieckiego. Wykonujemy tylko profesjonalne tłumaczenia polsko niemieckie i polsko angielskie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.