Czy język angielski jest tak bardzo dominujący, że nie ma sensu uczyć się innych języków? A może jednak jest jakaś wartość dodana?

Zachodni sąsiad

Język niemiecki jest dla nas Polaków językiem naszych sąsiadów. Jeśli lubisz podróżować, lubisz narty albo marzysz o zwiedzaniu Szwajcarii koniecznie zainteresuj się językiem niemieckim. Niemiecki nie jest trudny a dzięki bliskości granicy niemieckiej masz możliwość skorzystać na znajomości tego języka. Nie wiem jak ty, ale ja uwielbiam siedzieć w restauracji tuż obok ludzi, którym wydaje się, że nie znam ich języka.. Czasem padają ciekawe stwierdzenia a Ty odchodząc od stolika życzysz miłego wieczoru po niemiecku właśnie.. Ludzie stają się czerwoni, zakłopotani.. niesamowite uczucie????.

Język niemiecki możesz też wykorzystać zawodowo. Bliskość niemieckiej granicy sprawia, że wielu kontrahentów potrzebuje wsparcia tłumacza języka niemieckiego. Dobry tłumacz języka niemieckiego zawsze znajdzie wiele ofert pracy na rynku. Wiele stanowisk managerskich wymaga również znajomości języka niemieckiego. Dlatego nie traktowałabym innych języków po macoszemu. Każdy dodatkowy język obcy poza angielskim będzie Twoim wielkim atutem i może zadecydować o przyjęciu na dane stanowisko właśnie Ciebie.

Wielkie korporacje

Duże korporacje zza zachodniej granicy mają w Polsce swoje oddziały. Chcąc znaleźć zatrudnienie w takiej firmie musisz znać język niemiecki. Język ten będzie Ci zapewne potrzebny w codziennej komunikacji z przełożonymi a także w kontaktach biznesowych z partnerami z Niemiec. Jak więc podszkolić swoją znajomość języka? Zawsze możesz skorzystać z kursów, albo po prostu oglądać niemiecką telewizję, czytać niemieckie gazety i jak najwięcej mówić po niemiecku. Jeśli jednak nie masz możliwości wyjazdu za naszą zachodnią granicę spróbuj wykonywać w głowie tłumaczenia na język niemiecki i tłumaczenia z niemieckiego na polski. Jak to zrobić? Jeśli oglądasz wiadomości, tłumacz to co usłyszysz. Jeśli to dla Ciebie za duże wyzwanie oglądaj seriale niemieckie. Nim się zorientujesz, poznasz więcej zwrotów i zaczniesz posługiwać się sprawniej językiem niemieckim.