Hybrydowe rozwiązania w firmach

 

Wielu przedsiębiorców dostrzega mocne strony chmur obliczeniowych, ale też sporo z nic wskazuje na obawy związane z bezpieczeństwem danych. Dobrym rozwiązaniem okazują się więc chmury hybrydowe. To dzięki takiej chmurze przedsiębiorcy nie rezygnują z bezpieczeństwa danych a jednocześnie wykorzystują szybkość obliczeniową chmury.

 

Istnieje jednak wiele prób ataków na tego typu jednostki, jak malware. Jednak im bardziej nasza infrastruktura jest skomplikowana, tym bezpieczniejsze są dane naszej firmy. Dobrym zabezpieczeniem są również rozwiązania on-promise – to fizyczna infrastruktura IT. Rozwiązanie daje nam bezpieczeństwo danych i ich kontrolę.

Chmura hybrydowa nie ogranicza się jednak do dwóch rozwiązań, daje ona spory wachlarz możliwości do wyboru.

 

Co jednak ma największe znaczenie dla firm?

 

Najważniejsze z punktu widzenia przedsiębiorstw jest bezpieczeństwo danych. Co może więc zrobić przeciętny przedsiębiorca, aby chronić swoje dane?

Na rynku dostępne są programy firewalle, czyli oprogramowania antywirusowe, których działanie sprawia, że nawet jeśli nasze dane wpadną w ręce hakera, będą dla niego bezużyteczne. Jak to możliwe? To oprogramowania szyfrujące, które uniemożliwiają właściwy odczyt danych. Dla przeciętnego użytkownika może wydawać się, że oprogramowanie jest bezużyteczne.

Wszystko dlatego, że nie widzi procesów, które zachodzą po wejściu na każdą stronę. Każda strona, sklep, czy aplikację, którą odwiedzamy jest skanowana w czasie rzeczywistym. Jeśli oprogramowanie wykryje wirusa lub złośliwe oprogramowanie nasz antywirus automatycznie zablokuje dostęp do tej strony zapewniając nam tym samym bezpieczeństwo.

W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć jednego dostawcę chmury, który spełnił wszystkie nasze oczekiwania. Dlatego przedsiębiorcy korzystają często z usług różnych dostawców. Tego typu dywersyfikacja to również sposób na zabezpieczenie części danych. Warto jednak wspomnieć, że istnieje możliwość korzystania z kilku chmur na jednej platformie, co sprawia, że przedsiębiorca nie odczuwa niespójności, ma wrażenia, że korzysta z jednej a nie np. trzech chmur.

 

Czy chmura jest korzystna dla każdej działalności i czy obniża koszty?

 

Nie wszystkie biznesy mają tak rozbudowaną sieć danych, aby korzystać aż z kilku chmur obliczeniowych. Działalności biur tłumaczeń wykorzystują zazwyczaj jedną chmurą do przechowywania danych firmowych. Natomiast pojedynczy tłumacz wykonujący tłumaczenia z języka czeskiego nie potrzebuje chmury dla prowadzenia własnej działalności. Dlatego na działaniu chmur mogą obniżyć koszty duże przedsiębiorstwa, które posiadają ogromne zasoby danych. Stąd im mniejsza firma tym mniejsze oszczędności. Tłumacz niemieckiego również nie odczuje dodatkowej gotówki w kieszeni.
Niezależnie od kwestii finansowych wiele firm, nawet tych mniejszych decyduje się na korzystanie z chmury, ze względu na dodatkowy backup a co za tym idzie bezpieczeństwo danych.
W tym kierunku idzie rozwój, to nasza przyszłość.