Uczysz się i uczysz języka obcego a nie widzisz postępów? Sprawdź nasze wskazówki jak uczyć się efektywnie i sprawdzać postępy w nauce.

Zaplanuj kalendarz nauki

Naukę planuj z wyprzedzeniem. Rozpisz kalendarz na każdy tydzień, tak, aby każdego dnia choć na chwilę usiąść do nauki. Nie musisz mieć za każdym razem pięciu godzin wolnego, żeby efektywnie uczyć się języka. Wystarczy, że każdego dnia skorzystasz z konkretnej aktywności językowej.
Zapisz w kalendarzu co danego dnia masz zrobić. Np. w poniedziałek planujesz słuchanie. Może to być słuchanie z płyty do książki wraz z zadaniami ale też oglądanie serialu przyjaciele po angielsku. Oglądanie telewizji w języku obcym to świetny pomysł na naukę języka. Możesz to robić przy okazji wykonywania innych czynności, np. podczas prasowania.

Zapewne nie wiesz, że języka uczysz się w dużej mierze mimowolnie? To co „wkuwasz” na pamięć, czy po prostu uczysz się poznając nową regułę gramatyczną to tylko 20%. Pozostałe 80% umiejętności językowych dobywasz mimowolnie, słuchając radia, oglądając telewizję, czytając teksty w języku obcym czy słuchając chociażby wykładowcy a nawet pozostałych studentów mówiących w języku obcym. Nieświadomie przejmujesz ich wzorce językowe. Z czasem zaczniesz tworzyć zdania w ten sam sposób. Będziesz w ten sam sposób formułować zdania i pytania. Twój mózg to świetna maszyna, która dokładnie rejestruje wszystkie wypowiedzi i z czasem będzie je coraz lepiej odtwarzać, gdy przyjdzie kolej na Twoją wypowiedź.

Nie zapominaj o żadnej formie nauki

Nawet jeśli bardzo lubisz rozwiązywać łamigłówki gramatyczne w książce, nie możesz skupiać się tylko na tym. Musisz ćwiczyć wszystkie umiejętności: słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. Każda z tych form jest bardzo ważna. Dlatego na każdą z nich powinieneś poświęcać tyle samo czasu. Pamiętaj jeszcze o jednej kwestii. Nawet jeśli lubisz gramatykę, nie rozwiązuj zadań w sposób automatyczny. Czytaj zdania, staraj się je zrozumieć, poćwicz wymowę. Jeśli nie wiesz, jak wymawiać dane słowo skorzystaj z podpowiedzi słownika elektronicznego. Możesz tam odsłuchać dany wyraz, jak poprawnie go wymawiać. Dzięki temu ćwiczysz nie tylko umiejętność poprawnego używania języka. Zapamiętujesz również strukturę tworzenia zdań i wymowę. Jeśli wykonujesz tłumaczenie tekstu na angielski, w przyszłości lepiej je zapamiętasz i będziesz je używał również w komunikacji ustnej. Twój mózg zapamiętuje strukturę i będzie do niej wracał.
Dlatego nigdy się nie zniechęcaj, pracuj systematycznie pamiętając o czytaniu, mówieniu, pisaniu i słuchaniu a z pewnością osiągniesz sukces.