Kluczowe aspekty i różnice między brytyjskim a amerykańskim stylem

Poszukiwanie pracy w obcym kraju może być trudne, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie odpowiedniego CV. W tym artykule omówimy, jak napisać CV po angielsku, zwracając uwagę na kluczowe aspekty, różnice między stylem brytyjskim a amerykańskim, układ CV, jego długość oraz najważniejsze informacje. Pamiętajmy, że CV powinno być dostosowane do konkretnej oferty pracy, co oznacza, że warto dostosować je pod kątem wymagań danego stanowiska.

Na co zwrócić uwagę przy pisaniu CV?

Przy pisaniu CV w języku angielskim, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 1. Cel CV: Oto miejsce, w którym określasz, jakie stanowisko czy branża cię interesuje.
 2. Osobiste informacje: Warto zawrzeć swoje imię, nazwisko, adres i kontakt, w tym adres e-mail i numer telefonu.
 3. Doświadczenie zawodowe: Opisz swoje doświadczenie zawodowe, począwszy od najnowszych stanowisk. Podaj daty zatrudnienia, nazwy firm oraz opis swoich obowiązków i osiągnięć.
 4. Wykształcenie: Przedstaw informacje o swoim wykształceniu, włączając w to nazwę uczelni, daty ukończenia i tytuł naukowy.
 5. Umiejętności i kwalifikacje: Warto wymienić swoje umiejętności, takie jak języki obce, programy komputerowe czy certyfikaty.
 6. Zainteresowania i osiągnięcia: Jeśli mają one związek z ofertą pracy, warto podać swoje zainteresowania i osiągnięcia.
 7. Referencje: W niektórych krajach referencje zawarte są w CV, jednak w innych kraju są dostarczane na żądanie pracodawcy.

Kiedy pisać CV w brytyjskim angielskim, a kiedy w amerykańskim?

Brytyjski i amerykański styl CV różnią się nieco, i wybór między nimi może zależeć od kraju, w którym składasz podanie o pracę. W Wielkiej Brytanii zazwyczaj używa się brytyjskiego stylu CV, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych jest to amerykański styl resume. Kluczowe różnice obejmują długość, układ, terminologię i szczegóły formatowania.

Brytyjskie CV:
 • Dłuższe (często 2-3 strony).
 • Skupiają się na szczegółowym opisie doświadczenia zawodowego.
 • Zawierają sekcje, takie jak „Personal Statement” (streszczenie), „Work Experience” (doświadczenie zawodowe), „Education” (wykształcenie), „Skills” (umiejętności) i „Interests” (zainteresowania).
 • Terminologia brytyjska (np. „curriculum vitae” lub „CV”).
 • Może zawierać informacje o wieku, stanu cywilnego i zdjęcie.
Amerykańskie resume:
 • Krótsze (zazwyczaj 1 strona).
 • Koncentrują się na osiągnięciach i umiejętnościach.
 • Składają się z sekcji, takich jak „Summary” (streszczenie), „Work Experience” (doświadczenie zawodowe), „Education” (wykształcenie) i „Skills” (umiejętności).
 • Terminologia amerykańska (np. „resume”).
 • Nie zawiera informacji o wieku, stanie cywilnym ani zdjęcia.

Wybór między brytyjskim a amerykańskim stylem zależy od kraju, w którym składasz podanie o pracę, a także od oczekiwań pracodawcy. Warto dostosować swoje CV do lokalnych zwyczajów.

Jaki powinien być układ CV?

Układ CV zależy od stylu (brytyjskiego lub amerykańskiego) i własnych preferencji. Oto ogólny układ CV:

 1. Nagłówek: Zawiera dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail.
 2. Cel: Krótka sekcja, w której określasz, jakie stanowisko lub branża cię interesuje.
 3. Doświadczenie zawodowe: Opisujesz swoje poprzednie stanowiska, poczynając od najnowszych. Podajesz daty, nazwy firm oraz opis obowiązków i osiągnięć.
 4. Wykształcenie: Przedstawiasz informacje na temat swojego wykształcenia, włączając w to nazwę uczelni, daty ukończenia i uzyskane tytuły.
 5. Umiejętności i kwalifikacje: Wymieniasz swoje umiejętności, takie jak języki obce, programy komputerowe czy certyfikaty.
 6. Zainteresowania i osiągnięcia: Jeśli mają one związek z ofertą pracy, warto podać swoje zainteresowania i osiągnięcia.
 7. Referencje: Możesz podać referencje lub informację o dostarczeniu ich na żądanie pracodawcy.

Jak długie powinno być CV?

Długość CV zależy od twojego doświadczenia zawodowego i potrzeb, ale ogólnie rzecz biorąc:

 • Brytyjskie CV mogą być dłuższe, zazwyczaj 2-3 strony.
 • Amerykańskie resume są krótsze, zwykle mieści się na jednej stronie.

Ważne jest, aby CV było zwięzłe, ale jednocześnie dostarczało istotne informacje pracodawcy.

Jakie informacje są najistotniejsze?

Najważniejsze informacje, które należy uwzględnić w CV, to:

 1. Doświadczenie zawodowe: Skoncentruj się na doświadczeniu zawodowym związanym z ofertą pracy. Podaj konkretne obowiązki i osiągnięcia.
 2. Wykształcenie: Przedstaw swoje wykształcenie, włączając w to nazwę uczelni, daty ukończenia i uzyskane tytuły.
 3. Umiejętności: Wymień umiejętności, które są istotne dla stanowiska, na które składasz podanie.
 4. Zainteresowania i osiągnięcia: Podaj informacje o zainteresowaniach i osiągnięciach, które mają związek z ofertą pracy.

Pamiętaj, że CV powinno być dostosowane do konkretnych wymagań danego stanowiska. Unikaj dodawania zbytecznych szczegółów i informacji niezwiązanych z pracą, co pozwoli zachować klarowność dokumentu.

Podsumowując, przygotowując CV po angielsku, warto zrozumieć różnice między stylem brytyjskim a amerykańskim, dostosować je do lokalnych zwyczajów oraz do konkretnej oferty pracy. Skup się na kluczowych informacjach, unikaj nadmiernego rozdmuchiwania treści i dbaj o czytelność dokumentu. Pamiętaj, że CV to pierwszy krok w procesie rekrutacji, więc dobrze przygotowane CV może znacząco zwiększyć twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Jeśli jednak potrzebujesz wsparcia w tłumaczeniu CV na język angielski – skontaktuj się z nami!