Problemy kobiet w biznesie. Jak rozwinąć skrzydła będą mamą, żoną i właścicielem firmy lub pracownikiem na etacie?

Jaki zawód wybrać, żeby pogodzić życie prywatne i karierę zawodową?

 

Wiele kobiet boryka się z problemami natury zawodowej. Wynika to z chęci pogodzenia wszystkich obowiązków. Chcemy być dobrymi mamami, żonami, dobrze prowadzić dom  i rozwijać się zawodowo.. Doba za krótka, prawda? Ambicja podołania jak najlepiej wszystkim obowiązkom prowadzi często do irytacji, niezadowolenia a często nawet depresji. Znalezienie złotego środka bywa bardzo trudne. Jeśli chcemy rozwinąć firmę, nie wystarczy poświęcać jej 4-5 godzin dziennie, gdy dzieci są w szkole.. Ale przecież trzeba pomóc w lekcjach, wyjść na spacer, pobawić się posprzątać i zjeść kolację z mężem.. Żeby wszyscy byli zadowoleni.

A Ty? Czy jesteś zadowolona z takiego sprintu? Czy padasz pod koniec tygodnia? I nie masz już ochoty na nic?

Żeby wyjść z tego zaklętego koła, należy zadać sobie pytanie, co jest dla nas ważne i zastanowić się, jak zyskać równowagę. Może warto też pomyśleć o pracy skrojonej pod nasz tryb życia? Gdzie nie będziemy musiały świecić oczami przed szefem, że nasze dziecko znów chore..

Czy tłumaczenia są dobrym wyborem na działalność gospodarczą?

Oczywiście, jeśli jesteś z zawodu tłumaczką, prowadzenie działalności gospodarczej może rozwiązać Twoje problemy. Jesteś sama sobie szefem, masz stałych Klientów, zlecenia, które lubisz.

Jednak rzeczywistość też nie stanie się z dnia na dzień różowa. Musisz znaleźć grono stałych Klientów. Wielu tłumaczy organizuje sobie pracę na etacie w taki sposób, żeby dorabiać na tłumaczeniach. Dopiero, gdy obroty wzrosną na tyle, aby spokojnie się utrzymać rezygnują z pracy na etacie. Jest to oczywiście jedna z możliwości, ale moim zdaniem bardzo odpowiedzialna. Co prawda nie będziesz mieć zbyt wiele czasu na poszukiwanie Klientów i będziesz to robić po nocach. Trzeba się z tym liczyć, ale dzięki tej drodze unikniesz irytacji związanej z przesiadywaniem całymi dniami przed komputerem walcząc o każde zlecenie i próbując znaleźć nowego Klienta. Musisz mieć świadomość, że Klientów nie znajdziesz z dnia na dzień. Jest to proces, który trwa.. Dlatego pracując na etacie nie będziesz mieć czasu na rozmyślanie a Klienci z czasem sami przyjdą.

Niezależnie jaką drogę wybierzesz, musisz być konsekwentny. Nie rezygnuj z celów przy pierwszych porażkach. Pamiętaj że dobry tłumacz języka angielskiego czy innych języków zawsze znajdzie pracę. Proces zdobywania stałych Klientów chwilę trwa, ale jeśli jesteś dobry w tym co robisz, na pewno osiągniesz wymarzony sukces w biznesie.