Jakich języków się uczyć, aby być na topie?

Języki obce w pracy

W prawie każdej lepiej płatnej pracy wymaga się znajomości języków obcych. Kiedyś znajomość języka obcego była dużym atutem. Dziś to często podstawowe kryteria przyjęcia kandydata na dane stanowisko. I bynajmniej znajomość jednego języka nie czyni Cię bardziej poszukiwanym.
Wielu kandydatów na najlepsze stanowiska operuje dwoma lub nawet trzema językami obcymi. Konkurencja jest więc duża. Dlatego tak ważnym jest, aby nie przespać tematu.. A jak go nie przespać? Zaczynaj porządną naukę już na studiach. Nie czekaj, że może pracodawca Ci opłaci kurs. Musisz startować dobrze wyposażony. Oznacza to tyle, że pracodawcy nie chcą dodatkowo inwestować w pracowników, jeśli od razu mogą zatrudnić tego dobrze wyszkolonego.

Jakich języków warto się uczyć?

W pierwszej kolejności postaw na angielski. To podstawowy język komunikacji i jest wymagany w większości międzynarodowych firm. Każdy dodatkowy język będzie Twoim atutem. Wszystko zależy, na jakich rynkach rozwija się firma, do które aplikujesz i jakiego języka wymaga dodatkowo. Znajomość większej ilości języków obcych sprawi, że pracodawca będzie chciał Cię zatrzymać na dłużej. Możesz liczyć na wyższą wypłatę i premie. Dlatego tak ważne jest, aby już na początku uzmysłowić sobie, że musisz budować swoją wartość już teraz – na studiach – potem może brakować Ci czasu.

Jak efektywnie uczyć się języka obcego

Przede wszystkim musisz zadbać o następujące aktywności w danym języku – czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie. Każda z nich jest ważna, nie możesz pomijać żadnej z nich, bo nie zobaczysz efektów nauki. Nawet tłumaczenie krótkich tekstów z polskiego na angielski jest bardzo efektywne. Nie możesz skupiać się jedynie np. na wykonywaniu zadań gramatycznych. Zaplanuj swoją naukę na każdy dzień – wystarczy 20 minut, ale każdego dnia inna aktywność. Raz słuchanie, innym razem mówienie, a następnego dnia ćwiczenia gramatyczne. Nie pomijaj żadnej aktywności i ćwicz codziennie a z pewnością osiągniesz sukces.
Myślisz sobie – jestem zbyt leniwy, potrzebuję bata. Ok, zapisz się na studia filologiczne od podstaw – tak są takie i są na prawdę godne polecenia. Dają dużo więcej niż niejeden kurs. To świetny sposób na naukę dla tych, którzy potrzebują przysłowiowego bata!