Chcesz potwierdzić znajomość języka obcego a nie wiesz, który egzamin wybrać. Warte przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Egzamin – drzwi do sukcesu

Najbardziej znane i cenione są: ILTS (International Language Testing System), TOEFL(Test Of English as a Foreign Language Cambridge (m.in. FCE, CAE, CPE). Który z nich jest najlepszy otworzy Tobie drzwi do kariery?
Warto przeanalizować kilka kwestii. Ważną kwestią jest termin ważności certyfikatu. Certyfikaty takie jak: IELTS i TOEFL sprawdzają Twoją znajomość języka w danej chwili i są ważne jedynie dwa lata. Oznacza to, że po dwóch latach musisz ponownie przystąpić do egzaminu, aby posiadać ważny certyfikat. Jednak przystępując do egzaminu IELTS i TOEFL na pewno otrzymasz certyfikat z wynikiem, bez określenia, czy wynik jest dobry, czy słaby.
Egzamin Cambridge ważny jest na całe życie, nie posiada terminu ważności. Jednak nie jest to łatwy egzamin. Jeśli go nie zdasz, nie otrzymasz certyfikatu.

Do jakich celów potrzebujesz certyfikat?

Jeśli potrzebujesz wpisać certyfikat w CV, wybierz egzamin Cambridge, potwierdza on Twoją znajomość języka. Jeśli jednak aplikujesz na studia, wystarczy egzamin IELTS i TOEFL, potwierdzający Twoją znajomość języka w danej chwili. Dodatkowo IELTS jest bardziej rozpoznawalny w Wielkiej Brytanii a TOEFL W Stanach Zjednoczonych. Egzaminy IELTS i TOEFL przydadzą się również w staraniach o wizę.

Jak wygląda egzamin?

Osoby, które decydują się na egzamin TOEFL, decydują się zwykle na wersję online. Egzamin składa się z 4 części, będzie oceniał Twoje umiejętności, pisania, słuchania i czytania. Składa się również z wersji ustnej. Egzamin TOEFL trwa ok 4h. Możesz zdobyć maksymalnie 120 punktów. Na certyfikacie będzie wskazana ilość zdobytych punktów. Certyfikat będzie ważny dwa lata.
Egzamin Cambridge trwa zwykle dwa dni. Pierwsza część pisemna określa umiejętności pisania, czytania, słuchania. Druga część ustna trwa zwykle 15 minut i odbywa się następnego dnia. Część pisemna i ustna prowadzone są zwykle przez innych egzaminatorów. Twoja znajomość języka zostanie określona na poziomie od A1 do C1 wg CEFR (Common European Framework of Reference for Languages).

Jaką karierę planujesz?

Jeśli planujesz rozpocząć np. karierę w zakresie tłumaczenia na język angielski pamiętaj, że musisz posiadać znajomość języka na poziomie C2. Jednak to nie wszystko. Droga do sukcesu jest tu dość długa. Powinieneś również odbyć studia specjalistyczne z zakresu tłumaczeń. Dzięki temu poznasz techniki tłumaczeń, specyfikę różnych branż i nabierzesz pierwszych szlifów w tłumaczeniach.