Zastanawiasz się, czy rozpocząć kurs języka obcego? Zastanów się dobrze, który kurs wybierasz..

Szkoły języków obcych

Problem polega na tym, że właściwie każdy może założyć szkołę języków obcych. Co to oznacza? Właściwie tyle, że powstaje dużo nowych firm oferujących nauczanie języków obcych, ale nikt nie ma nad tym kontroli. Co więcej, duża część firm zatrudnia nauczycieli i rzuca ich na głęboką wodę. Co to oznacza? A no tyle, że szkoła nie ma wcale pomysłu na nauczanie. Zostawia wszystko w rękach nauczyciela. Kiedyś miałam przyjemność brać udział w rekrutacji do znanej szkoły językowej. Zapytano mnie jaki mam pomysł na przeprowadzanie zajęć. Oczywiście pomysłów miałam sto tysięcy, ponieważ lubię pracować z językiem. Ale rzecz w tym, że to szkoła powinna mieć pomysł na naukę języka obcego. Pomijam już fakt, że sama miałam zaplanować cały kurs, to płacili beznadziejne pieniądze.. więc nie podjęłam pracy.

Dlatego tak bardzo irytuje mnie fakt, że nawet znane w całej Polsce szkoły idą na łatwiznę. Wybierają tylko kadrę, której się chce mieć ciekawe pomysły na przeprowadzenie zajęć.. nawet nie mieli własnego „kanonu” książek, które preferują do nauczania.. A kursy kosztują nie małe pieniądze..

Oczywiście nie chcę tym artykułem nikogo urazić, pewnie jest mnóstwo szkół, które uczą dobrze.. ale jeśli masz okazję czytać ten artykuł, pamiętaj, aby sprawdzić szkołę przed rozpoczęciem nauki. Jak sprawdzić? Chociażby po opiniach w internecie. To dobre źródło informacji akurat w tej kwestii. Jeśli będziesz się opierać tylko na rozmowie z przedstawicielem szkoły możesz się zawieść. W szkole oczywiście pracują marketingowcy, którzy chcą sprzedać swój produkt. Będą snuli piękne wizje i opowieści, czego to oni nie potrafi. Jednak wszystko może się zmienić, jak tylko podpiszesz umowę i zwiążesz się koniecznością płacenia, zwykle nie małych pieniędzy.. A już na pierwszych zajęciach może okazać się, że to jednak nie to…

Najlepszy wybór?

Jestem filologiem z wykształcenia, dlatego uważam, że studia filologiczne są najlepszym sposobem na naukę języka obcego. Oczywiście jeśli chcesz się uczyć stacjonarnie, nie wyjeżdżając za granicę. Niektóre uczelnie prywatne oferują filologię od podstaw. Oznacza to, że nie musisz mieć już podstaw językowych, aby zacząć studia filologiczne. Oczywiście będziesz musiał się zmierzyć z wykładami typu językoznastwo czy historia regionu danego języka, ale to naprawdę dobry wybór. Nawet teraz w czasie pandemii działa to dobrze. Wiele uczelni zapewnia naukę przez Microsoft Teams, co zapewnia wysoką jakość nauczania.
A co najważniejsze – kadrę stanowią wykształceni ludzie a nie lektorzy z łapanki, przypadkowi i do tego kiepsko opłacani. Dlatego jeśli planujesz nauczyć się języka a nie tylko zacząć znowu kolejny kurs, który nie wiele ci da pomyśl poważnie o uczelni wyższej. Sama rozpoczęłam naukę kolejnego języka właśnie w ten sposób, dlatego mogę polecić Ci ten sposób nauki z czystym sumieniem.

A co potem? Język przyda Ci się do pracy a może tak jak ja będziesz wykonywać tłumaczenia języka niemieckiego albo tłumaczenia języka angielskiego? Niezależnie, jaką drogę wybierzesz znajomość języków obcych będzie dużym atutem.