Chęć rozwijania umiejętności a rzeczywistość..

Cel jest ważny

Czy nie jest tak, że z początkiem roku szkolnego, wakacji czy nowego roku masz plany, że w końcu podszkolisz swój warsztat? Planujesz kursy, samo szkolenie i nic nie wychodzi, znowu?
Do celu należy kroczyć małymi krokami i wyznaczać sobie małe cele. Jeśli zaplanujesz zbyt dużo, nie będziesz w stanie osiągnąć celu, pojawi się konsternacja i zniechęcenie.

Jeśli jednak postawisz sobie niewielki cel i rozpiszesz w punktach, co zrobić, aby go osiągnąć pójdzie o wiele łatwiej. Nagroda z osiągniętego celu to wiara we własne umiejętności. Dzięki małym celom wzmacniasz poczucie wiary we własne umiejętności. Nie planuj gruszek na wierzbie, planuj drobne cele, dzięki którym w końcu osiągniesz ten największy – zostaniesz profesjonalnym tłumaczem.

Oczywiście nieodłącznym partnerem dążenia do celu jest uczucie porażki, jeśli coś pójdzie nie tak, lub w danym dniu nie usiądziemy do nauki. Nie bądź dla siebie zbyt surowy/ surowa. To, że jednego dnia nie znalazłaś czasu na naukę nie przekreśla Twoich marzeń. Następnego dnia postaraj się powrócić do planowanych zajęć, jakby nic się nie stało. Nie rozmyślaj, nie analizuj błędów. Spowoduje to zapętlanie i jest niekorzystne dla Twojego samopoczucia.

Wprowadź nowe nawyki

O myciu zębów raczej nie zapominasz, prawda? Tak działają nawyki, które same w sobie wyrobiliśmy przez lata. Parkując auto, też nie za bardzo się nad tym zastanawiasz? Ale przecież nie było tak zawsze. Po zdanym egzaminie na prawo jazdy każdy manewr wiązał się z wytężoną uwagą. Wyłączałeś/aś radio, prosiłeś/aś rozmówców o ciszę, a teraz? Teraz te wspomnienia wydają się zabawne.

Pamiętaj, że Twój mózg jest plastyczny, ale też leniwy. Uwielbia nawyki, dzięki temu nie musi się wysilać.. Dlatego tak wiele osób popada w alkoholizm.. Nawyk popijania piwa przed telewizorem może okazać się w przyszłości tragiczny w skutkach.

Jeśli jednak zdasz sobie z tego sprawę, warto wykorzystać mózg do własnych celów. Mianowicie – wykorzystaj tego leniucha i naucz go nawyków czytania gazety w języku obcym wieczorem lub oglądania zagranicznych wiadomości. Wyrób w sobie nawyk wykonywania krótkich tłumaczeń z dziedziny, z której się szkolisz. Wybierz dobrą porę i spróbuj powracać do tej czynności każdego dnia. Początkowo mózg będzie Ci przeszkadzał. Znajdzie sto tysięcy wymówek, dlaczego akurat dziś nie powinieneś tego robić. Jednak z czasem przyzwyczai się, wykonywanie krótkich tłumaczeń wejdzie Ci w nawyk a mózg z czasem przypomni Ci o danej porze dnia: czas na tłumaczenie na angielski!