Chmura – czy migracja jest bezpieczna?

 

Często sytuacje kryzysowe zmuszają nas do zmiany procesów i zwiększają gotowość do zmian, pytanie czy na lepsze?

Tak jak w przypadku Covid-19 tak i w przez agresję Rosyjską na Ukrainę, wiele firm musi być gotowe na zmiany. Jednak zmiany nie przychodzą z dnia na dzień i zwykle sporo kosztują. Przeniesienie działalności do chmury wiąże się również z pytaniem o bezpieczeństwo danych.

W nie tak dalekiej przeszłości większe firmy miały własne serwerownie dziś migracja do chmury przyspiesza jak nigdy wcześniej. Bo przecież czy dane muszą być trzymane na własnych serwerach? Nie jest to ani proste ani tanie. Okazuje się jednak, że zewnętrzne DC oferują optymalne bezpieczeństwo i wszelkie zwątpienie znika.  Aż 62% badanych firm potwierdza bezpieczeństwo danych w chmurze i nie zamierza rezygnować z takich usług. Dodatkowo wiele firm oferuje w pakiecie doradztwo, ciągłość zasilania, stały monitoring i wysokie standardy technologiczne.

W Polsce istnieją 3 duże ośrodki data center – to Orange Polska, Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi i Data Center Natolin w Warszawie.

 

Usługi DC

 

Z usług data center może korzystać każdy zarówno mała firma, która działa na rynku lokalnym i korzysta tylko z jednego serwera a także duże przedsiębiorstwa posiadające nawet kilka szaf z wieloma serwerami. Wybór odpowiedniej chmury jest równie ważny jak i usługi tłumaczeniowe, w które nieustannie inwestują zarówno zagraniczne podmioty jak i mniejsze firmy działające na rynku międzynarodowym. Wsparcie językowe jest równie ważne, ponieważ język angielski jest językiem międzynarodowej komunikacji.

 

 

Dla wielu gałęzi przemysłu dostępność usług cyfrowych oraz bezpieczeństwo przetwarzania danych to podstawa w działaniu chmury. Nowe obiekty DC w Polsce posiadają niezbędne certyfikaty zgodne z europejską normą. Każda komora stanowi odrębny system, wentylację i system gaszenia gazem. Natomiast w razie awarii tworzone są systemy podtrzymywania bateryjnego. Dodatkowe nowe data center dysponuje własną farmą fotowoltaiczną. To są właśnie rozwiązania przyszłości, które wchodzą w życie już dziś.

 

W przypadku zainteresowania korzystania z DC eksperci Orange oferują profesjonalne doradztwo w zakresie migracji zwracając przede wszystkim uwagę na niniejsze aspekty:

– jakie wyniki biznesowe firma planuje osiągnąć poprzez migrację

– jakie są wymagania w kwestii ochrony danych osobowych

– czy potrzeby będą się zmieniać w czasie

– czas jaki twój zespół jest w stanie poświęcić na migrację

– w jaki sposób na Twoją działalność może wpłynąć poważna awaria systemu lub też krótkotrwała przerwa w zakresie świadczonych usług