Prośba czy proźba: Która forma jest właściwa?

Język polski jest pełen subtelności i niuansów, a wybór odpowiedniej formy słowa może czasami sprawić trudność. Jednym z przykładów jest słowo „prośba” lub „proźba”. Która forma jest właściwa? Czy można je używać zamiennie, czy istnieje jasna reguła dotycząca ich użycia? Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Mimo że w mowie potocznej często spotykamy się z formą „proźba”, prawidłowym zapisem jest „prośba”. Dlaczego tak jest? Wyjaśnienie tkwi w etymologii słowa oraz jego znaczeniu.

Słowo „prośba” wywodzi się od czasownika „prosić”. To właśnie od tego czasownika powstało rzeczownik „prośba”, który oznacza uprzejme zwrócenie się do kogoś w celu uzyskania czegoś. Jest to pierwsze znaczenie tego słowa. Przykładem użycia może być zdanie: „Jak dobrze, że w pokoju jest już ciemno! Inaczej mama zobaczyłaby od razu, że jej prośba o szczerość wzbudziła w córce lęk” (I. Jurgielewiczowa, „Ten obcy”, Warszawa 1990).

Drugie znaczenie słowa „prośba” odnosi się do życzenia wyrażonego na piśmie, skierowanego do instytucji bądź osoby urzędowej. Jest to forma pisma, która ma na celu poproszenie o coś, zwrócenie się z prośbą. Przykładem może być pismo, w którym prosimy o zwolnienie z pracy, udzielenie zgody na pewną czynność lub inne działanie. W takim kontekście również stosowana jest forma „prośba”.

Warto zaznaczyć, że choć w mowie potocznej często używamy formy „proźba”, jest to forma niepoprawna. Odpowiednią i zalecaną formą jest „prośba”. Poprawne użycie języka jest ważne, szczególnie w komunikacji pisemnej, aby uniknąć nieporozumień i błędów językowych.

Podsumowując, „prośba” to prawidłowa forma słowa, która wywodzi się od czasownika „prosić” i oznacza uprzejme zwrócenie się do kogoś w celu uzyskania czegoś. Jest to także forma używana w oficjalnych pismach i dokumentach, w których wyrażamy swoje życzenie lub prośbę. Choć w mowie potocznej „proźba” jest często słyszana, zalecamy korzystanie z poprawnej formy „prośba” w komunikacji pisemnej i oficjalnych dokumentach.

„Prośba w innych językach”:

 1. Angielski: „request”
 2. Hiszpański: „solicitud”
 3. Francuski: „demande”
 4. Niemiecki: „Bitte”
 5. Włoski: „richiesta”
 6. Portugalski: „pedido”
 7. Holenderski: „verzoek”
 8. Rosyjski: „просьба” (prośba)
 9. Chiński (uproszczony): „请求” (qǐngqiú)
 10. Japoński: „お願い” (onegai)
 11. Arabski: „طلب” (ṭalab)
 12. Koreański: „부탁” (butak)
 13. Hindi: „बिनती” (binatī)
 14. Turecki: „rica”