Zrównoważony rozwój

 

Duże przedsiębiorstwa mają świadomość, ze wykorzystanie globalnych zasobów jest nie tylko kwestią etyczną, ale ma realny wpływ na świat, w którym żyjemy. Jednak na poziomie przedsiębiorstwa kluczowe są realne dane, nad którymi można pracować i dzięki temu stopniowo wdrażać zmiany. Dlatego właśnie zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa powinien być wspierany przez sztuczną inteligencję.
Sztuczna inteligencja jest w stanie w czasie rzeczywistym analizować duże zbiory danych. Dzięki temu firma ma wgląd w obecną sytuację i może dostosować własne działanie. To dzięki algorytmom a właściwie ich zaawansowaniu jesteśmy w stanie podejmować lepsze decyzje i optymalizować procesy w firmie.

Kontrola a zrównoważona działalność

Kontrola ma tu ogromne znaczenie. Brak kontroli np. nad łańcuchem dostaw nie tylko powoduje niszczenie środowiska, ale również straty finansowe dla firm. Podobnie jest z produkcją, optymalizacja produkcji zmniejsz zużycie prądu, gazu a więc ma wymierne skutki dla środowiska, a z punktu widzenia przedsiębiorstwa oznacza oszczędności finansowe. Koncepcja ta polega na całkowitym wyeliminowaniu odpadów z linii produkcyjnej.

Wydaje się niemożliwe? A jednak wiele przedsiębiorstw wykorzystuje odpady produkcyjne w kolejnych fazach produkcja, dzięki temu materiał, który normalnie stałby się odpadem może posłużyć w dalszych procesach produkcyjnych. Oszczędność materiałów to dla przedsiębiorstw ogromne oszczędności wpływające również na konkurencyjność.

 

Bezpieczeństwo pracy

Kolejny ważny element to bezpieczeństwo pracy. Wiele wysoko rozwiniętych przedsiębiorstw monitoruje miejsca pracy przy pomocy specjalnych kamer, które na bieżąco analizują ryzyko powstania wypadku, wystąpienia uszczerbku na zdrowiu i automatycznie o nich informują. Zwiększa to bezpieczeństwo pracy a także wydajność pracowników.

Sztuczna inteligencja może również wspomagać ochronę środowiska analizując dostępne dane w czasie niemalże rzeczywistym, dzięki czemu może wysyłać alerty o pożarach, nadchodzących powodziach. System wczesnego ostrzegania ma ogromne znaczenie i rozwiniętym kraju powinien być na porządku dziennym.

Zrównoważony rozwój w biurach tłumaczeń

Kolejnym przykładem dobrego wykorzystania zasobów są programy wspierające proces tłumaczenia. Tłumacz angielskiego czy innych języków, z każdym przetłumaczonym tekstem tworzy własną bazę danych, która automatycznie zapisuje się i w kolejnych tłumaczeniach proponuję frazę, zwrot lub nawet całe zdanie, jeśli w takiej formie zostało już wcześniej użyte przez tłumacza. Jest to narzędzie wspierające pracę tłumacza a nie narzędzie, które wykonuje pracę za tłumacza.

Jednak po kilku latach pracy z takimi narzędziami znacznie przyspieszamy proces tłumaczenia, dzięki ogromnej bazie tekstów, które sami stworzyliśmy. To swego rodzaju podpowiedź, która pojawia się zawsze, gdy dane zdanie zostało już wcześniej przez nas użyte do tłumaczenia danego tekstu. Niezależnie czy tłumaczysz angielski czy włoski sam tworzysz bazę, z której dzięki narzędziom możesz w prosty sposób korzystać na wyciągnięcie ręki. Dlatego tak ważne jest, aby tłumaczenia, które wykonujemy były wysokiej jakości. Oczywiście bazę danych można zaktualizować i nadpisać lepsze tłumaczenie danej treści jeśli po latach zdobyliśmy większą wiedzę z danej dziedziny.

 

Tak więc wykorzystanie sztucznej inteligencji i danych, jakie nam podsuwa może zmaksymalizować realizację celów zrównoważonego rozwoju. Ważne, aby korzystać z odpowiednich narzędzi, które to umożliwiają. Na dużą skalę nawet małe zmiany prowadzą do lepszego wykorzystania zasobów, oszczędności i ochrony środowiska. Miejmy nadzieję, że idea zrównoważonego rozwoju zagości w wielu przedsiębiorstwach i co ważne, zostanie z nimi na dłużej.