Czy Twoja firma jest zwinna? I Jak pojmujesz zwinność?

Program uznaniowy dla pracowników – jakie korzyści?

Prowadzisz program uznaniowy dla pracowników? Regularnie przyznajesz premie gotówkowe? Dajesz może też 13 pensję? Jak jednak sądzisz? Czy aby na pewno dobrze motywujesz pracowników do pracy? Oczywiście wszelkie profity finansowe przyciągają najlepszych pracowników. Prawdą jest też, że zatrzymasz pracowników na dłużej. Nie oszukujmy się, każdy z nas pracuje dla pieniędzy. Nawet najlepsza praca z pasją nie będzie dawała Ci ostatecznie satysfakcji, jeśli nie będzie wiązała się z odpowiednią gratyfikacją finansową. To oczywiste.
Pamiętaj jednak, że nic tak nie motywuje do pracy jak publiczne pochwały. Możesz zrobić to mimochodem. Możesz też organizować co pół roku drobne eventy przy kawie, podczas których wyłonisz najlepszych pracowników, podziękujesz za trud włożony w pracę. Może to stać się firmowym „nawykiem”. Niech wszyscy wiedzą, że spotykamy się co pół roku i sprawdzamy, kto tym razem okazuje się najbardziej pracowity.
Kategorii może być kilka. Najlepszy pracownik, najprzyjaźniejszy współpracownik, czy skrupulatna mrówka. Tytuły przylgną do pracowników, czasem mogą stać się ksywą nawet na dłużej niż pół roku.

Jak znaleźć najlepszych pracowników?

Oczywiście system premiowy jest tu ważny. Pamiętaj też, że pracownik „gwiazda” szybko odejdzie, jeśli nie zostanie doceniony. Pozyskanie specjalistów nie jest łatwe, ale ich utrzymanie na dłuższy czas jest jeszcze trudniejsze. Czasem jedno potknięcie wystarczy, żeby stracić dobrego pracownika. Dobry specjalista pozostanie lojalny tak długo, jak dobrze zarabia, jest doceniany, zostawia mu się swobodę działania i dobrze czuje się w danym zespole.
Dlatego chcąc budować zgrany zespół musisz doceniać wszystkich. Docenienie jednego czy dwóch pracowników może budować niezdrową rywalizację. Dlaczego więc nie docenić całego zespołu pracującego nad danym projektem? Wzmocni to ich więzi i zwiększy poczucie wartości w grupie. Unikniesz w ten sposób niezdrowej rywalizacji. Oczywiście istnieją też stanowiska samodzielne, w których praca zespołowa nie jest możliwa. Gratyfikacje są potrzebne również tutaj.
Jednak jak w każdej dziedzinie życia ważna jest równowaga. Nie należy przesadzać również z gratyfikacjami. Zbyt częste nagrody mogą prowadzić do szybkiego zniechęcenia w momencie, gdy przez dłuższy czas nie będą się pojawiać.

Jak więc wynagradzać dobrych tłumaczy? Najlepszą gratyfikacją będzie dobra stawka za tłumaczenie, wówczas zyskasz najlepszych współpracowników. Pewnie zastanawiasz się, ile powinien zarabiać dobry tłumacz wykonujący skomplikowane tłumaczenie specjalistyczne? Proponuję zawsze skonsultować stawkę z tłumaczem przed wykonaniem wyceny dla Klienta. Wówczas będziesz mógł dodać swoją marżę do zlecenia. Dzięki takiemu działaniu zyskasz dobrych tłumaczy, którzy będą chętnie dla Ciebie pracować.